Historia

Pomysł festiwalu zrodził się wiele lat temu, jednak jego realizacja stała się możliwa dopiero w 2008 roku. Z perspektywy czasu (za nami juz kilka edycji) można śmiało powiedzieć, że warto jest co roku poświęcać kilka miesięcy na przygotowanie tej muzycznej imprezy. Choćby po to, żeby zobaczyć radość w oczach prawie dwustu wykonawców, którzy przyjeżdżają z całej Polski... od Koszalina, poprzez Lublin, Oświęcim i Zakopane. Warto pukać do drzwi sponsorów, które w obecnych czasach otwierają się z wielkim trudem. Tym większe podziękowania dla tych, co uwierzyli, ze trzeba zainwestować swoje pieniądze w muzyczne święto dzieci... zdrowych i tych, co los obdarzył mądrością dla wielu niezrozumiałą i naturalną szczerością, jakiej chyba wszyscy możemy pozazdrościć.

Festiwal to nie tylko edukacja muzyczna, ale nauka tolerancji i zrozumienia niepełnosprawności. Fakt, że na tej muzycznej scenie spotykają się uczniowie zdrowi i chorzy, pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości widok człowieka niepełnosprawnego nie będzie dziwił, ale wywoływał podziw.

Zdolności wokalne są darem, niezależnie od posiadanych umiejętności szkolnych. Śpiewać każdy może… Te słowa potwierdza kategoria „muzyczne duety”, dzięki której powstają ciekawe interpretacje wykonywane wspólnie przez uczniów niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Muzyka łączy więc nie tylko pokolenia…

Dziękujemy!!!

Zarządowi Powiatu, Władzom Miasta i naszym wspaniałym Sponsorom… którzy finansują bezpłatny pobyt uczestników, udział znakomitych artystów prowadzących warsztaty, profesjonalne nagłośnienie i finałowe koncerty.

Dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego - Teresie Jaszczyńskiej… za muzyczną intuicję i ogromną pracę organizacyjną.

Artystom - Markowi Piekarczykowi i Markowi Pacule… za trwanie przy festiwalu od początków jego istnienia.

Jerzy Turek

Prezentacja festiwalu w latach 2008 - 2018.

 

 

Kalendarium

 

11.  Festiwal – 2018  

W tegorocznej edycji wzięło udział 88 uczestników w trzech kategoriach: integracyjny duet muzyczny (48 osób), zespół muzyczny (27 osób) i kabaret (13 osób).

22 i 23 maja warsztaty z uczestnikami festiwalu prowadzili artyści: Adrianna Biedrzyńska, Olga Bończyk, Aleksandra Królik, Maurycy Polaski i Janusz "Yanina" Iwański.

24 maja główną sceną festiwalu stała się Hala Widowiskowo Sportowa, gdzie po uroczystym rozpoczęciu i fantastycznym recitalu Hanny Śleszyńskiej, uczestnicy w przesłuchaniach konkursowych zaprezentowali publiczności efekty prac warsztatowych.

Jury w składzie: Adrianna Biedrzyńska, Aleksandra Królik, Hanna Śleszyńska, Janusz "Yanina" Iwański, Maurycy Polaski i Jacek Zieliński wybrało laureatów 11. festiwalu, którzy zostali nagrodzeni i zaproszeni do występu w Gali Laureatów.

Na scenie festiwalowej muzyczne marzenie spełnił 5-letni Olaf (niepełnosprawny wychowanek DPS), akompaniując na keyboardzie  swojemu idolowi Kordianowi Cieślikowi - artyście folk-disco polo.

Na zakończenie największe przeboje z własnego repertuaru zaśpiewał zespół "Skaldowie".

W ramach festiwalu odbyły się dwa wydarzenia towarzyszące:
21 maja w Kinie Regis wyświetlono dokument "Film dla Stasia" w reżyserii Moniki Meleń, obsypany nagrodami w kraju i za granicą. Autorem muzyki do filmu jest kompozytor Zygmunt Konieczny - juror 1. Festiwalu Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem". Po projekcji miało miejsce spotkanie z bohaterem dokumentu - Stanisławem Kmiecikiem, reżyser filmu - Moniką Meleń oraz autorem zdjęć Romanem Piotrowskim. Na podsumowanie wystąpiła ze swoim recitalem Adrianna Biedrzyńska.

22 maja w byłej księgarni "Dom Książki" uczestniczyliśmy w wernisażu prac artysty malującego ustami - Mikołaja Kastelika oraz recitalu Olgi Bończyk.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Małżonka Prezydenta RP - Agata Kornhauser-Duda.
Z roku na rok festiwal sięga coraz dalej poza granice, prócz uczestników z Polski gościliśmy również duet z Rumunii oraz zespół muzyczny z Niemiec.

 
Laureaci:

GRAND PRIX w kategorii „Integracyjne duety muzyczne”:

Norbert Tomaka - Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie
Gabriela Szyszka - Studio Piosenki Young Stars w Rabie Wyżnej

 

WYRÓŻNIENIA

Kategoria: Integracyjny duet muzyczny

1. Julia Bagińska - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie
Anna Zagórska - Szkoła Muzyczna I stopnia w Sobolowie

2. Dominik Strzelec - DPS Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Brwinowie
Zuza Szlachetka - Kraków

3. Urszula Czerwiec - Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim
Julia Tłuczkiewicz - Studio Doskonalenia Głosu Voice and More Ostrowiec Świętokrzyski

4. EX AEQUO
Arleta Matlęga - Środowiskowy Dom Samopomocy w Żegocinie
Natalia Juszczyk - Środowiskowy Dom Samopomocy w Żegocinie

Karolina Guściora - Nisko
Andżelika Guściora - Nisko

Bartosz Peszuk - Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej
Zuzanna Rosa - I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

 

Kategoria: Zespół muzyczny

„The Voices of Saarlouis”- Saarlouis Niemcy

 

Kategoria: Kabaret

Kabaret „As” - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w DŁUGOBORZU

 

Wyróżnienie indywidualne:
Mariola Czuper – Łąkta Górna
Mariusz Kita - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej

Wyróżnienie dla duetu za muzyczną prezentację folkloru rumuńskiego:
Elena Badea
Denis – Georgiana Aperte

 

NAGRODA SPECJALNA przyznana i ufundowana przez Stowarzyszenie ROTA dla zespołu organizatora festiwalu - „Tak nagle….” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni.
 

 

10.  Festiwal – 2017  

W 10. edycji wzięło udział 110 uczestników, którzy prezentowali swoje umiejętności wokalne i aktorskie w jednej z trzech kategorii: integracyjny duet muzyczny, zespół i kabaret.

Przez pierwsze dwa dni zakwalifikowani do udziału w festiwalu, uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez artystów jurorów: Halinę Frąckowiak, Adriannę Biedrzyńską, Magdalenę Kumorek, Zuzannę Iwańską, Marka Piekarczyka, Janusza "Yaninę" Iwańskiego i Maurycego Polaskiego.

Pierwszemu dniowi festiwalu (16 maja) towarzyszyło otwarcie wystawy Stanisława Kmiecika - artysty malującego nogami oraz recital Marka Piekarczyka.

18 maja główną sceną festiwalu stała się Hala Widowiskowo Sportowa, gdzie po uroczystym rozpoczęciu i recitalu Haliny Frąckowiak, uczestnicy w przesłuchaniach konkursowych zaprezentowali publiczności efekty prac warsztatowych.

Jury w składzie: przew. Halina Frąckowiak, prof. Wiesław Komasa, Adrianna Biedrzyńska, Krzysztof Jaryczewski, Janusz "Yanina" Iwański, Marek Piekarczyk, Janusz Radek i Jacek Wójcicki wybrało laureatów 10. festiwalu, którzy zostali nagrodzeni i zaproszeni do występu w Gali Laureatów.

Uroczystą Galę zaszczyciła obecnością Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser - Duda, sprawująca Honorowy Patronat nad 10. Festiwalem Piosenki.
Festiwal zakończył koncert zespołu T. LOVE.

 
Laureaci:

GRAND PRIX w kategorii „Integracyjne duety muzyczne”:

Nagroda pieniężna – 2 x 1500zł i zaproszenie do występu na Gali Laureatów

Józef Mielnicki – Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie
Wiktoria Wójcik - Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

WYRÓŻNIENIA

Kategoria: Integracyjny duet muzyczny

1. Nagroda pieniężna – 2 x 1000 zł i zaproszenie do występu na Gali Laureatów
Viktoria Pongowska - Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim
Gabriela Górniak – Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim

2. Nagroda pieniężna – 4 x 800 zł i zaproszenie do występu na Gali Laureatów
Karolina Tosia Sypniewska – Kościelisko
Renata Sieńko – Zespół Szkół Specjalnych w Nowej Rudzie

Jarosław Trepto – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Owińskach
Agnieszka Krząstek - Wrocław

3. Nagroda pieniężna – 2 x 500 zł i zaproszenie do występu na Gali Laureatów
Elżbieta Bogacz - Wiśniowa
Anna Rusin - I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ

4. Nagroda pieniężna – 6 x 400 zł i zaproszenie do występu na Gali Laureatów
Amelia Dubanowska – Gdańsk
Zuzanna Jabłońska - Towarzystwo Edukacyjne VIZJA w Gdańsku

Miłosz Nawrocki - Zespół Szkolno – Gimnazjalny nr 5 w Radomsku
Zuzanna Cykowska - Zespół Szkolno – Gimnazjalny nr 5 w Radomsku

Maciej Bołoz - Zespół Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu
Agnieszka Wójcik - Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

 

Kategoria: Zespół

Nagroda - Walizka z instrumentami i zaproszenie do występu na Gali laureatów
Zespół muzyczny – Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu

 

Kategoria: Kabaret

Nagroda - Walizka z instrumentami i zaproszenie do występu na Gali laureatów
Kabaret - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Proszówkach

 

Wyróżnienie dla opiekuna – nauczyciela za wybitne efekty pracy dydaktycznej i znakomite przygotowanie wychowanków
Ewa Goworowska
Paweł Garncarz

Specjalne wyróżnienie i nagroda ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Bochni
Zespół The Voices of Saarlouis – Saarlouis, Niemcy

 

 

9. Festiwal – 2016  

W 9. edycji wzięło udział ponad 130 uczestników w 3 kategoriach konkursowych: integracyjne duety muzyczne (26 duetów), kabarety (6 kabaretów) i zespoły muzyczne (6 zespołów). W pierwszym i drugim dniu festiwalu zaproszeni artyści prowadzili warsztaty: muzyczne (Ania Rusowicz, Janusz "Yanina" Iwański, Jan Wojdak), teatralne (Zbigniew Zamachowski) oraz pierwszy raz w tym roku o charakterze autoprezentacji na scenie (Monika Zamachowska). Efekt prac warsztatowych oglądaliśmy podczas przesłuchań konkursowych w trzecim dniu festiwalu.
Jury w składzie:
Ania Rusowicz, Monika Zamachowska, Zbigniew Zamachowski, Marek Piekarczyk, Jan Wojdak, Janusz "Yanina" Iwański i Grzegorz Hyży wybrało laureatów 9. festiwalu przyznając Grand Prix, Wyróżnienia oraz Długopisy podpisane przez Prezydenta RP dla opiekunów kabaretów 

Uroczyste rozpoczęcie festiwalu uświetnił recital Jana Wojdaka, zaś finał - piękna gala laureatów i koncert Grzegorza Hyżego.

 
Laureaci:

GRAND PRIX w kategorii „Integracyjne duety muzyczne”:

Kamil CzeszelToruń
Zofia Sydor - Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Krakowie

 

WYRÓŻNIENIA

Kategoria: Integracyjne duety muzyczne

Angela Jolanta Wawrzyk - Czeladź
i Anna Loranty – Ostrowiec Świętokrzyski

Piotr Majewski – Z.P. w Tarnowie
i Karolina Ryś - Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach

Agnieszka Zajdel - Krosno
i Jacek Uchański - Liceum Ogólnokształcące w Ostrowcu Świętokrzyskim

Paulina Kaczor - Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Świętokrzyskim
i Magdalena Wywiał - Stowarzyszenie „Uśmiech” w Kielcach

Józef Mielnicki - Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Grodkowskim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół w Jędrzejowie
i Ewa Skóra - Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Aleksandra Kaczurba - z XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie
i Krzysztof Duda - Gimnazjum nr 123 z im. Jana Pawła II w Warszawie

Andrei Bogdan Ititesc - Scoala Gimnaziala I.G. Duca Petrosani Petrosani Jud. Hunedoara, Rumunia
i Emanuela Lavinia - Traci Scoala Gimnaziala I.G. Duca Petrosani Petrosani Jud. Hunedoara, Rumunia

Norbert Tomaka - Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie
i Mariola Czuper - Łąkta Górna

 

Kategoria: Zespół

Zespół „Szansa” - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Radomiu

 

Kategoria: Kabaret

Kabaret „Promyki Nadziei” - Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Nadzieja” w Stalowej Woli

 

DŁUGOPISY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ dla opiekuna kabaretu:

Stanisław Hajduk – Kabaret WTZ Proszówki

Anna Prus-Chwastek – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej

Paulina Guryńska – Zespół Szkół nr 16 w Białymstoku

Katarzyna Skrężyna i Grzegorz Gałązka – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni

 

 

8. Festiwal – 2015  

Do udziału w 8. edycji festiwalu wpłynęło ponad 150 zgłoszeń. Jury do przesłuchań konkursowych zakwalifikowało wykonawców w trzech kategoriach: integracyjne duety muzyczne (30 duetów), kabarety (3) i zespół (3). Przez pierwsze dwa dni festiwalu trwały warsztaty wokalno - aktorskie prowadzone przez trenerów - artystów sceny polskiej. W trzecim dniu na scenie Hali Widowiskowo-Sportowej wykonawcy zaprezentowali piosenki i programy kabaretowe. Przesłuchania poprzedził recital Zbigniewa Wodeckiego.
Jury w składzie:
Ania Rusowicz, Artur Barciś, Mariusz Kałamaga, Marek Piekarczyk, Sebastian Riedel, Robert Janowski i Zbigniew Wodecki wybrało laureatów VIII festiwalu przyznając Nagrody i Dyplomy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz wyróżnienia. Na zakończenie VIII Festiwalu Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem" koncertował juror i trener tegorocznej edycji Robert Janowski z zespołem.

 

Laureaci:

NAGRODY I DYPLOMY PREZYDENTA RP BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO DLA OSOBOWOŚCI FESTIWALU

Kategoria: Duet muzyczny

Jacek Uchański - LO im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim
i Kamil Czeszel – Toruoń

Rita Skalska - Publiczna Szkoła Podstawowa na Głębokiem w Szczecinie
i Antoni Sorówka - Publiczna Szkoła Podstawowa na Głębokiem w Szczecinie

Jan Ciepluch - Zespół Placówek Oświatowych, Gimnazjum nr 2 w Busku Zdroju
Anita Dłubak - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Busku Zdroju

Kategoria: Zespół
Zespół „Wesołe Hudaki” - Dom Kultury i Parafii Matki Bożej Szkaplerznej z Buczacza, Ukraina

Kategoria: Kabaret

Grupa kabaretowa z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach

 

WYRÓŻNIENIA

Kategoria: Duet muzyczny

Małgorzata Nawrot – Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku
i Jędrzej Rosa – Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku

Justyna Ostojewska – III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie
i Józef Mielnicki – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie

Paulina Kaczor – I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowcu Świętokrzyskim
Andrzej Burzak – Zespół Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Górniczej

Julia Bagińska – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stróżach
i Gabriela Socha – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stróżach

Zofia Sydor – Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Krakowie
i Amelia Dubanowska z Biskupca

Kategoria: Zespół

The Voices of Saarlouis – Saarlouis, Niemcy

 

 

7. Festiwal – 2014

W tej edycji festiwalu wzięło udział 140 wykonawców w trzech kategoriach konkursowych: integracyjne duety muzyczne, zespół i kabarety (nowa kategoria, po raz pierwszy na festiwalu). Po dwudniowych warsztatach z artystami: Anią Rusowicz, Markiem Piekarczykiem,  Maurycym Polaskim, Mateuszem Ziółko i prof. Wiesławem Komasą wykonawcy zaprezentowali przygotowany repertuar.  Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego doceniło i nagrodziło uczestników, którzy wystąpili w Gali Laureatów. Festiwal zakończył koncert Mateusza Ziółko z zespołem oraz uczestników telewizyjnego programu The Voice of Poland.

Laureaci:

NAGRODY PREZYDENTA RP BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO

Kategoria: Duet muzyczny

1. Zuzanna Rosa - Osiedlowy Dom Kultury w Krakowie
i Andrzej Burzak – Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi

2. Maciej Kujawa - Liceum Ogólnokształcące w Skokach
i  Piotr Majewski - Szkoła Podstawowa Specjalna nr 24 w Tarnowie

Kategoria: Zespół - Nagrody nie przyznano

Kategoria: Kabaret

"Promyki Nadziei" - Warsztaty Terapii zajęciowej w Stalowej Woli

 

WYRÓŻNIENIA

Kategoria: Duet muzyczny

1. Olivia Wieczorek - Szkoła Podstawowa w Golinie
i Patrycja Ritter - Zespól Szkół Specjalnych w Jarocinie

2. Emilia Błasińska - Publiczne Gimnazjum w Trzcianie
i Anna Dąbrowska - Zespól Szkół w Wesołej

3. Rita Skalska - Szkoła Podstawowa "Na Głębokiem" w Szczecinie
i Antoni Sorówka - Szkoła Podstawowa "Na Głębokiem" w Szczecinie

4. Patrycja Kotarba - Gimnazjum w Młodowie k. Rytra
i Magdalena Wywiał - Stowarzyszenie "Uśmiech" w Kielcach

5. Jerzy Przytomski - warsztaty Terapii Zajęciowej w Zamościu
i Ewa Garbuz - III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu

Kategoria: Kabaret

1. "Lej-Woda" - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni

 

PIÓRA Z AUTOGRAFEM PREZYDENTA RP BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO ZA PRZYGOTOWANIE UCZESTNIKÓW

1. Kazimiera Żak - Mama Andrzeja Burzaka

2. Kinga Pilch-Rudnik z Przedszkola w Dąbrówce

3. Monika Zabłocka - opiekun kabaretu "Promyki Nadziei"

4. Paweł Gospoś - nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu

WYJAZD NA FESTIWAL "ZACZAROWANEJ PIOSENKI im. Marka Grechuty w Krakowie

1. Zuzanna Rosa - Osiedlowy Dom Kultury w Krakowie
i Andrzej Burzak -
Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi

2. Maciej Kujawa - Liceum Ogólnokształcące w Skokach
i  Piotr Majewski - Szkoła Podstawowa Specjalna nr 24 w Tarnowie

 

NAGRODY UFUNDOWANE PRZEZ MARKA PIEKARCZYKA
Andrzej Burzak - Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi (mikrofon SHURE PGX24/PG58)

Krystian Kaczmarek - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni (djemble 13)

Maciej Kujawa - Liceum Ogólnokształcace w Skokach (gitara elektro-akustyczna SAMICK D4CE TBK)

Piotr Majewski - Szkoła Podstawowa Specjalna nr 24 w Tarnowie (mikrofon SHURE PGX24/PG58)

oraz wyróżnienia słowne Marka Piekarczyka:

Julia Bieniek, Zuzanna Rosa, Mariola Czuper, Anna Rusin, Jacek Uchaoski, Jerzy Przytomski, Aleksandra Fischer, Erwin Szydłowski, Julia Mycek, Izabela Miazga, Laura Pazdro, Emilia Błasioska, Anna Dąbrowska, Maja Łuc, Natalia Kmied, Aleksandra Semerda, Olivia Wieczorek, Agnieszka Bobryk, Patrycja Kotarba, Aleksandra Gaweł, Ewa Ritter, Aleksandra Lachowicz.

 

6. Festiwal – 2013

To było międzynarodowe święto muzyki i integracji – tak media nazwały 6. Festiwal… Stało się to zapewne za sprawą uczestników z niemieckiego powiatu Saarlouis i patronatu Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec dr Wernera Köhlera. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uczestnicy kraju związkowego Saara będą liczniej reprezentowani (przedstawiciele dwóch niemieckich szkół specjalnych zapowiedzieli zorganizowanie eliminacji regionalnych).

Wracając jednak do wydarzeń festiwalowych… trzeba podkreślić, że poziom artystyczny duetów muzycznych (bo ta kategoria stała się najważniejsza) jest na coraz wyższym poziomie. To opinia Jurorów, którzy po raz kolejny uczestniczą w tym festiwalu. Świadczy o tym także coraz liczniejsza publiczność… Jeszcze dwa lata temu wystarczyło trzysta miejsc w Oratorium św. Kingi, teraz publiczność licznie wypełnia ogromną Halę Widowiskowo – Sportową.

Niestety, w gronie Jurorów prowadzących warsztaty zabrakło Marka Pacuły. Artysta „Piwnicy pod Baranami” walczy z chorobą… mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie z nami, jak przez wszystkie minione lata.

Kolejna smutna wiadomość to śmierć Marka Jackowskiego, założyciela i lidera grupy Maanam. Miał prowadzić warsztaty. Nie zdążył… zmarł trzy dni przed rozpoczęciem Festiwalu.

Jurorzy 6. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” 2013: Adrianna Biedrzyńska, Ania Rusowicz, Dorota Osińska, Artur Barciś, Janusz „Yanina” Iwański, Marek Piekarczyk.

Laureaci:

NAGRODY PREZYDENTA RP BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO

Kategoria: Zespół muzyczny

Zespół „METEOR” - Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Zamościu

Kategoria: Duet muzyczny

Andrzej Burzak – Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi i Karolina Sojka – Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 1 w Bochni

Kategoria: Solista

Julia Bagińska – Szkoła Podstawowa w Stróżach

NAGRODY PREZYDENTA RP BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO ZA PRZYGOTOWANIE UCZESTNIKÓW

1. Ewa Kozak – Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Bochni

2. Ryszard Palczewski – Szkoła Podstawowa w Rzezawie

3. Kazimiera Żak (mama Andrzeja Burzaka)

NAGRODY RZECZNIKA PRAW DZIECKA MARKA MICHALAKA

Kategoria: Duet muzyczny

1. Aleksandra Gaweł – Publiczne Gimnazjum w Wiślicy i Michał Hyjek – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Mielcu

2. Erwin Szydłowski – Szkoła Podstawowa w Rzezawie i Jakub Nowakowski - Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Bochni

3. Agnieszka Bobryk – Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku
i Ewelina Kryk – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bystrzycy

WYRÓŻNIENIA JURORÓW

1. Monika Wieczorek – Liceum Ogólnokształcące w Golinie i Sylwester Ksyt – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Tomaszowie Mazowieckim.

2. Patrycja Wójcik - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Złotej
i Jacek Uchański – Dom Kultury w Ćmielowie.

3. Maciej Wójtowicz - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 w Kędzierzynie Koźlu,
Kamila Szeliga – IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaj Kopernika w Rzeszowie
i Jowita Ochnio– Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań” we Włodawie (trio).

4. Oliwia Wieczorek - Szkoła Podstawowa w Golinie i Patrycja Musielak – Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie.

5. Martyna Plewa – Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Natalia Zielińska – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy we Frysztaku.

6. Patrick Lauer (Starosta Powiatu Saarlouis) i Nico Jung (Szkoła Specjalna w Saarlouis).

7. Karolina Klimkowicz Justyna Ostojewska – Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie i Katarzyna Pieczonka – Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałami Integracyjnymi w Stalowej Woli.

8. Rita Skalska – Publiczna Szkoła Podstawowa „Na Głębokiem” w Szczecinie i Antoni Sorówka - Publiczna Szkoła Podstawowa „Na Głębokiem” w Szczecinie.

9. Zespół „ZAWODOWCY” – Zespół Szkół Specjalnych Nr 5 w Nowym Sączu.

10. Zespół Re-Format” – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kaczynie.

NAGRODY UFUNDOWANE PRZEZ MARKA PIEKARCZYKA

Patrycja Wójcik (laptop), Jowita Ochnio (tablet), Maciej Wójtowicz (tablet), Jacek Uchański (tablet) Magdalena Wywiał (tablet).

 

5. Festiwal – 2012

Za nami pięć lat muzycznych interpretacji piosenek znanych i lubianych artystów w wykonaniu uczestników festiwalu.

Tegoroczny program zyskał bogatszą oprawę koncertową. Podczas uroczystego rozpoczęcia zaśpiewała Adrianna Biedrzyńska, a w klimat koncertu laureatów wprowadził publiczność Stanisław Sojka. Na zakończenie imprezy zagrał zespół PIN.

W gronie jurorów zasiadali: Adrianna Biedrzyńska, Stanisław Sojka, Artur Barciś, Marek Pacuła, Paweł Królikowski, Marek Piekarczyk i Andrzej Lampert.

Podobnie jak wcześniej, przesłuchania konkursowe poprzedziły 2-dniowe warsztaty.

W festiwalu wzięło udział ponad 160 wykonawców, których słuchało blisko 1000 osób zasiadających na widowni Hali Widowiskowo - Sportowej.

Laureaci:

DYPLOMY  I NAGRODY PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Kategoria muzyczny duet:
Agnieszka Pietrzak
– Gimnazjum w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla dzieci i młodzieży słabo widzącej w Lublinie oraz Iwona Tworzydło - Szkoła Podstawowa w Nowym Wiśniczu za piosenkę „Drewniane lalki”;

Kategoria zespół:
„Meteor”- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zamościu za piosenkę „Asfaltowe łąki”;

Kategoria solista:
Julia Bagińska - Szkoła Podstawowa w Stróżach za piosenkę „Pociąg”.

 

WYRÓŻNIENIA

Kategoria solista:
Justyna Krajewska - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Przemyślu za piosenkę "List do matki"

Kategoria zespół:
"Pre-Teskt" - zespół Szko0ł Specjalnych w Strzelcach Opolskich za piosenkę "Samba na niepogodę"

Kategoria Integracyjny duet muzyczny
1. Klaudia Możdżeń i Krystian Kaczmarek - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni
oraz Anna Rusin - Szkoła Podstawowa w Kluszkowcach za piosenkę "Gdzie mieszka muzyka";

2. Anna Błońska - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Frysztaku
oraz Aleksandra Semerda - Gimnazjum nr 1 w Limanowej za piosenkę "Małe tęsknoty";

3. Mateusz Czerwiec - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Puławach
oraz Monika Żak - III Liceum Ogólnokształcące w Kielcach za piosenkę "Bieszczadzkie Anioły";

4. Andrzej Burzak - Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi
oraz Gabriela Magiera – Liceum Ogólnokształcące w Brzesku za piosenkę „Wznieś serce nad zło”.

 

Długopisy z podpisem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla nauczycieli, którzy przygotowali najciekawsze występy:  

1. Anna Jellinek – Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie Koźlu;
2. Tadeusz Wolak - Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Krakowie;
3. Iwona Regiec – Szkoła Podstawowa w Kluszkowcach;
4. Izabela Dąbrowska - Pląder – Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bochni.

 

4. Festiwal – 2011

Powstała nowa kategoria „muzyczne duety”, która najprawdopodobniej będzie jedną z najważniejszych – wstąpili w niej wspólnie uczniowie ze szkoły specjalnej i masowej. Piosenkę przygotowywali podczas warsztatów.

Nagrody dla najciekawszych osobowości festiwalu ufundował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Jurorzy, artyści prowadzący warsztaty: Monika Kuszyńska, Tomasz Szczepanik, Krzysztof Jaryczewski, Marek Pacuła i Marek Piekarczyk

Koncerty: Monika Kuszyńska (rozpoczęcie festiwalu), zespół Pectus (finał)

Laureaci:

Nagrody Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla osobowości festiwalu w trzech kategoriach: zespół, duet i wykonawca indywidualny: 

1. Zespół teatralny „Chochliki” z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Oświęcimiu za piosenkę „Jan Sebastian Bach”.
2. Duet muzyczny: Zespół Szkół w Starym Wiśniczu oraz Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bochni za piosenkę „Rock and roll”
3. Paweł Szypuła z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mielcu za piosenkę „Nie chcę więcej”

Wyróżnienia:

1. Duet muzyczny: Małgorzata Rządkowska (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mielcu) oraz Kamila Kwiecińska (II Liceum Ogólnokształcące w Bochni).
2. Zespół „Radość” z Kupienina.
3. Justyna Krajewska – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Przemyślu
4. Kinga Kaszycka – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radomiu
5. Katarzyna Bobek – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni
6. Zespół „Studio Piosenki” – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Krakowie
7. Chór „Canzonetta” – Zespół Szkół Specjalnych w Rzeszowie
8. Aleksander Styrcz – Gimnazjum nr 2 w Bielawie
9. Zespół „Nastolatki” - Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie
10. Zespół „Koralik” - Szkoła Podstawowa w Rzeszowie

 

3. Festiwal – 2010

Festiwal zyskał zasięg ogólnopolski. W związku z dużą ilością zgłoszeń przeprowadzono wstępne eliminacje na podstawie przesłanych nagrań

Jurorzy/artyści prowadzący warsztaty: Ania Wyszkoni, Krzysztof Jaryczewski, Marek Pacuła i Marek Piekarczyk

Koncert podczas Gali Laureatów: Ania Wyszkoni z zespołem.


Laureaci:

1. Zespół RADOŚĆ - Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Kupieninie  
2. Zespół Teatralny Chochliki - SOSW Oświęcim
3. Zespół Nastolatki - Zespół Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie
4. Chór VOX EREMI - Publiczne Gimnazjum w Kamionnej
5. Taneczne Rytmy - SOSW Wrocław
6. Ewelina Chudyba - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brzesku
7. Maja Łuc - SOSW w Skawinie
8. Chór ,,Cantabile” - Zespół Szkół Gminnych w Gawłowie
9. Katarzyna Bębenek - Publiczne Gimnazjum w Trzcianie
10. Joanna Żmuda - SOSW Nr 2 w Krakowie
11. Piotr Pastuszak - Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamionnej
12. Katarzyna Bobek - Szkoła Podstawowa w SOSW w Bochni
13. Daniel Aftyka - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej w Lublinie
14. Klaudia Pietras - Zespół Szkół w Leszczynie
15. Natalia Chojecka - Publiczna Szkoła  w Pierzchowie
16. Katarzyna Malaca - Zespół  Szkół Gminnych w Łapczycy
17. Aleksander Strycz - Gimnazjum Nr 2 w Bielawie

NAGRODY UFUNDOWANE PRZEZ PAŃSTWOWY FUNDUSZ REHABILITACJI
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

1. Maja Łuc ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Skawinie  - nagroda 300 zł

2. Klaudia Dobrzańska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni - nagroda 200 zł 

3. Kamil Cygar ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Złotej - nagroda 100 zł

 

2. Festiwal - 2009

Festiwal zyskał zasięg trzech województw (małopolskie, śląskie i podkarpackie). Zgodnie z regulaminem każda szkoła mogła wytypować tylko jednego uczestnika (solistę, zespół lub chór). Festiwal trwał dwa dni – poprzedziły go warsztaty muzyczne.

Jurorzy, artyści prowadzący warsztaty: Renata Przemyk, Maciej Zembaty, Marek Pacuła i Marek Piekarczyk

Koncerty: Maciej Zembaty (pierwszy dzień festiwalu), Renata Przemyk (finał)

Laureaci:

1. Magdalena Kulijewicz - Publiczna Szkoła Podstawowa w Łapanowie,
2. Anna Pastuszak - Publiczne Gimnazjum w Kamionnej,
3. Mariusz Jarotek - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Proszówkach,
4. Adam Jarmuła - Gimnazjum Integracyjne w Tarnowie,
5. Maja Łuc - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skawinie,
6. Przemysław Żaba - Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni,
7. Małgorzata Rządkowska - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jadwigi w Mielcu,
8. Zespól teatralny "Chochliki" - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu,
9. Karolina Czyżkiewicz, Michał Grima, Jarosław Ligienza, Agnieszka Rychlik, Krzysztof Pagiel, Łukasz Lewkowicz -Zespół Szkół Specjalnych w Zabrzu,
10. Monika Gaworczyk - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni,
11. Zespół "Siódemka" -
Zespół Szkół Specjalnych nr 7 w Katowicach, ul. Zamkowa.

 

1. Festiwal – 2008

Publiczność uczestnicząca w przesłuchaniach konkursowych wysłuchała 50 piosenek. Wystąpili uczniowie ze szkól województwa małopolskiego.
Nie było eliminacji – każdy uczestnik, który zgłosił chęć udziału w festiwalu mógł zaprezentować swoją piosenkę przed publicznością.
Jury: Zygmunt Konieczny, Marek Pacuła, Marek Piekarczyk i Jacek Wójcicki. Koncert podczas Gali Laureatów – Jacek Wójcicki.

Laureaci:

1. Marcin Janeczko - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu,
2. Michał Węglarz - Szkoła Podstawowa w Grabiu,
3. Kinga Dębska - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Katowicach,
4. Beata Wróbel - Szkoła Podstawowa nr 1 w Bochni,
5. Chór szkolny - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Katowicach),
6. Przemysław Żaba - Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni,
7. Monika Krawiec i Patryk Drozdowski - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni,
8. Anna Pastuszak - Gimnazjum w Kamionnej,
9. Zespół wokalny Do-Re-Mi - Tarnów,
10. Marcin Pilch - Zespół Szkół w Siedlcu.